Android pod útokem trojského koně

SMSFactory Android malware může vyjít draho

 

Společnost Avast upozornila na nového trojského koně, který cílí na uživatele telefonů Android. Skrytý malware nic netušící uživatele přihlašuje k různým prémiovým službám a tím zvyšuje jejich účty za telefon. Šíří se několika distribučními kanály: malvertisingem, push notifikacemi, propagačními vyskakovacími okny na webech, videem slibujícím herní hacky nebo přístup k obsahu pro dospělé. Avast odhalil i variantu tohoto malwaru, která uživateli dokáže ukrást seznam kontaktů a použít ho pro svoji další distribuci.

Varování pro uživatele: Buďte pozorní!

SMSFactory se vydává za aplikaci. Po instalaci se malware skryje. Proto doporučujeme uživatelům, aby byli obecně obezřetní při instalaci aplikací a skutečně si pročetli, jaké druhy oprávnění jsou po nich v souvislosti s instalací požadovány. SMSFactory se šíří například pomocí balíčku APK, ale může se vyskytovat i pod jinými názvy. Během instalace jsou požadována nestandardní oprávnění jako přístup k údajům o poloze, SMS, schopnost telefonovat a odesílat SMS, zamykat a vibrovat, používat celou obrazovku, sledovat oznámení a spouštět aktivity z pozadí.

Jsou v ohrožení čeští uživatelé?

Ve světě bylo šíření SMSFactory Avastem zaznamenáno především v Rusku, Brazílii, Argentině, Turecku a na Ukrajině. Výskyt v České republice byl zatím nižší, ale dle Avastu není vyloučeno, že se tato situace změní a malware se bude šířit dál.

Sdílet aktualitu:

Nezmeškejte novinky

Neodkládejte řešení technologických problémů.
Spojte se se zkušeným partnerem, který je vyřeší za vás.