Evropský parlament a Rada EU schválili směrnici CSRD
Nová směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) o nefinančním reportování byla před koncem roku schválena nejprve Evropským parlamentem, pak i Radou EU. Směrnice CSRD vychází ze snahy EU plnit závazky European Green Deal, a defakto i Pařížské dohody o změně klimatu. Jejím cílem je udržitelnost a zaměřuje se na vztah společností k životnímu prostředí a k zaměstnancům. Také žádá, aby se vedení společností zamyslelo nad způsobem, jakým jsou firmy řízeny. Tyto nefinanční rozvahy by měly pomoci k růstu samotným firmám, které budou report předkládat.
Jak to bylo doposud a co bude dál?
V současné době platí v EU směrnice NFRD (Non-Financial Reporting Directive), kterou se řídí pouze velké podniky nad 500 zaměstnanců, v ČR je to pouze 25 firem. Do konce října 2023 by měly být přijaty reportovací standardy pro malé a střední firmy dle nové směrnice CSRD. Následně dojde k transpozici CSRD směrnice, tedy k jejímu schválení členskými zeměmi EU. Od 1.1. 2024 by již měly podle CSRD reportovat velké podniky, ty, které v současné době reportují ještě dle staré směrnice NFRD. V roce 2025 by měly být publikovány první reporty velkých společností dle nové směrnice a v roce 2026 se k těmto velkým společnostem přidají i ty, které neměly povinnost reportovat dle staré směrnice NFRD.
A co menší a střední subjekty?
Střední a malé kótované podniky budou mít povinnost reportovat dle nové směrnice CSRD od 1.1.2026 s tím, že jejich reporty budou publikovány v roce 2027. Předpokládá se, že CSRD se bude týkat více než tisícovky českých podniků, které budou vyhotovovat reporty dle Evropských standardů pro nefinanční reporting (European Sustainability Reporting Standards; ESRS). První návrh těchto standardů vypracovala EFRAG (Evropská poradní skupina). V listopadu 2022 byly dané návrhy předloženy Evropské komisi, přijetí jejich finální podoby ze strany Evropské komise se očekává v první polovině roku 2023.
Co budou společnosti reportovat?
Pokud se jedná o oblast řízení (governance), bude se report zaměřovat na těchto 6 stěžejních okruhů:
- firemní kultura a zásady obchodního chování
- řízení vztahů s dodavateli
- prevence a odhalování korupce a úplatkářství
- potvrzené případy korupce a úplatkářství
- politická angažovanost a lobbování
- platební postupy