Kyberprostor v červenci

MaliBot útočí na telefony Android

 

Ničivý malware původem z Ruska se objevuje na nezabezpečených stránkách, které nabízí ke stažení aplikaci Mining X. Malware umí krást hesla a přístupové údaje do mobilního bankovnictví a kryptoměnových peněženek. Poměrně snadno si poradí i s dvoufázovým zabezpečením například formou ověřovací SMS. Z napadeného mobilního telefonu se dokáže rozeslat kontaktům formou skryté SMS.

Způsob obrany před malwary je stále stejný. Aktualizace systému, vyhýbání se nezabezpečeným webovým stránkám „http“ a důkladné pročtení různých upozornění před jejich odkliknutím a schválením.

Lenovo varuje před zranitelnostmi

 

Společnost vydala aktualizace k několika zranitelnostem souvisejícím s přetečením vyrovnávací paměti. Pokud by útočníci využili bezpečnostní mezery, mohli by získat kontrolu nad systémem. Záplaty jsou evidovány pod kódy:

CVE-2022-1890, CVE-2022-1891 a CVE-2022-1892

Uživatelům postižených zařízení se důrazně doporučuje aktualizovat firmware na nejnovější verzi, aby se zmírnily potenciální hrozby.

Malware Joker napadl 50 aplikací v Google Play

 

Malware krade přihlašovací údaje uživatelů, jejich osobní data a přihlašuje uživatele ke skrytým předplatným. Doporučujeme zkontrolovat, zda jste si aplikaci s tímto trojským koněm nestáhli:

Simple Note Scanner, Universal PDF Scanner, Private Messenger, Premium SMS, Smart Messages, Text Emoji SMS, Blood Pressure Checker, Funny Keyboard, Memory Silent Camera, Custom Themed Keyboard, Light Messages, Themes Photo Keyboard, Send SMS, Themes Chat Messenger, Instant Messenger, Cool Keyboard, Fonts Emoji Keyboard, Mini PDF Scanner, Smart SMS Messages, Creative Emoji Keyboard, Fancy SMS, Fonts Emoji Keyboard, Personal Message, Funny Emoji Message, Magic Photo Editor, Professional Messages, All Photo Translator, Chat SMS, Smile Emoji, Wow Translator, All Language Translate, Cool Messages, Blood Pressure Diary, Chat Text SMS, Hi Text SMS, Emoji Theme Keyboard, iMessager, Text SMS, Camera Translator, Come Messages, Painting Photo Editor, Rich Theme Message, Quick Talk Message, Advanced SMS, Professional Messenger, Classic Game Messenger, Style Message, Private Game Messages, Timestamp Camera, Social Message

Microsoft skončí s podporou Windows 8.1

 

Společnost Microsoft se rozhodla k 10. 01. 2023 skončit s podporou tohoto systému. Microsoft uživatelům umožní, aby zcela zdarma přešli na Windows 11, a to tak, že pomocí nástrojů Windows 10 Update Assistant nejprve přejdou na Windows 10, aby mohli provést bezplatnou aktualizaci na Windows 11. Pokud však používáte nejen starý systém 8.1, ale i starý hardware, nemusí být již s Windows 11 kompatibilní. Pak se nabízí možnost přejít na Linux Manjaro, Linux Lite nebo  ChromeOS Flex.

Na internetu i během dovolené

Nezapomínejte na bezpečnost dat a elektronických zařízení ani během dovolené. Pokud se budete připojovat k veřejné Wi-Fi v hotelu, na letišti nebo třeba v restauraci, měli byste to dělat s vědomím, že přenos dat může být odposloucháván. Rozhodně nedoporučujeme se tímto způsobem přihlašovat do internetového bankovnictví nebo kamkoliv zadávat osobní údaje. Dalším nebezpečím jsou viry, které se po veřejných Wi-Fi mohou také šířit.

Nová aktualizace pro Windows 11

Po nainstalování poslední červencové úterní sady aktualizací se někteří uživatelé setkali s problémem, že jim nešla správně otevřít nebo zavřít nabídka Start. Microsoft proto vydal novou aktualizaci, která tento problém řeší pomocí funkce „Known Issue Rollback“ (KIR). Po nainstalování této záplaty doporučujeme počítač restartovat.

Sdílet aktualitu:

Nezmeškejte novinky

Neodkládejte řešení technologických problémů.
Spojte se se zkušeným partnerem, který je vyřeší za vás.