Kyberprostor v srpnu

NÚKIB spustil informační stránky k NIS2

 

Jak jsme již informovali, ke konci roku by měla být známa finální podoba textu směrnice Evropského parlamentu a Rady Evropy o opatřeních k zajištění vysoké společné úrovně kybernetické bezpečnosti v EU, tzv. směrnice NIS2. NÚKIB spustil informační web, kde mimo jiné naleznete, koho všeho se nové povinnosti budou týkat. Odhaduje se, že novým požadavkům bude podléhat zhruba 6000 subjektů. Úřad plánuje web postupně aktualizovat. Nyní se můžete podívat na rozhovory k tématu nebo si přečíst aktuálně známé informace, které jsou přehledně rozčleněny do 10-ti okruhů.

Spyware napadající hesla

 

Internetem se stále šíří již dobře známý spyware Agent Tesla. V červenci byl označen za vůbec nejrozšířenější vir, ale hojně se vyskytoval i v srpnu. K uživatelům se dostával v příloze anglicky psaných e-mailů pod názvem Payment Advice OIS641PF RO_PDF.exe. Pokud nepozorní uživatelé infikovanou přílohu otevřeli, pustili vir do svých zařízení a ten jim tak mohl zcizit přístupové údaje k různým službám z internetových prohlížečů, které nejsou dobře zabezpečené před spywary.

Připomínáme, že je třeba věnovat pozornost přílohám e-mailů.

Společnost AVAST upozornila na podvod

Na velmi sofistikovanou napodobeninu českého zpravodajského webu upozornila společnost AVAST. Odkazy na podvodné stránky se šíří nejen e-maily, ale i formou reklamy na Facebooku. Podvod je založen na počítačových programech, botech, které se pod záminkou velkého finančního zisku snaží lidi přesvědčit, aby poslali 250 dolarů (6 tisíc korun) pro aktivaci svého obchodního účtu. Web se odvolává na zavedená tuzemská media a dokonce i uvádí, kolik již někteří lidé prostřednictvím těchto investic vydělali peněz.

Obrana proti takovýmto podvodům je stále stejná. Je nutné provádět pravidelné aktualizace antivirového programu i operačního systému. Rovněž by uživatelé měli být pozorní před tím, než kliknou na hypertextový odkaz. Doporučujeme nejprve zkontrolovat URL stránky odkazu. Pokud na odkaz uživatel najede myší, v levém dolním rohu se skutečné URL stránek zobrazí.

Sdílet aktualitu:

Nezmeškejte novinky

Neodkládejte řešení technologických problémů.
Spojte se se zkušeným partnerem, který je vyřeší za vás.