Phishing je čím dál propracovanější

Pozor na e-maily od známých značek

I hackeři se snaží zvýšit efektivitu jejich práce a ukořistit co nejvíce osobních dat nebo platebních údajů. Aktuálním trendem mezi hackery je proto zasílání emailů, které se tváří, že jsou od důvěryhodné a známé značky – tomuto typu phishingového útoku se říká pharming. Nepozorní uživatelé se tak snadněji nechají zmást a kliknou na odkaz s falešnou webovou stránkou, nebo otevřou přílohu.

Hackerské útoky využívající phishing jsou celosvětově na vzestupu

To, že útoky hackerů sílí, potvrzují i české banky. Uživatelé by měli být opatrní zejména při přihlašování do internetového bankovnictví. Pokud zadávají jméno peněžního ústavu do vyhledavače, měli by si pečlivě ověřit, že první odkaz opravdu směřuje do jejich bankovní instituce. Může se totiž stát, a stává se to, že si hackeři zaplatí velmi podobný název stránky, který je pak jako reklama uveden na prvním místě.

Citlivé osobní údaje pak hackeři mohou využít nejen k získání peněz z napadeného účtu uživatele, ale mohou si i sjednat půjčku.

Podobný problém se týká i e-shopů. Například Alza se nedávno stala terčem hackerů, kteří vytvořili podvodné stránky ,,Alza OnLine“.

Jak phishing odhalit?

Buďte obezřetní a neklikejte na webové odkazy v e-mailech od neznámých odesílatelů.

Často phishing poznáte podle následujících znaků:

  • jedná se o naléhavou výzvu, která vás žádá o okamžitou akci (může to být žádost o pomoc, oznámení o výhře apod.) – zpozorněte a nenechte se dostat pod tlak, nebuďte důvěřiví a nesdělujte osobní informace
  • text obsahuje gramatické chyby
  • pokud má e-mail přílohu, pozor na zdvojené koncovky přípony (soubor.docx.docx), nebo koncovky, které mohou spustit vir (.exe, .bat, .cmd, .vbs, .reg, .scr, .pif, .js, .htm, .html)
  • přílohy obsahující makra
  • pozor na překlepy v doménách: místo m – „rn“, místo l – „1“, místo .cz „.cn“​​​​​​​
  • podezřelá URL adresa

 

 

Sdílet aktualitu:

Nezmeškejte novinky

Neodkládejte řešení technologických problémů.
Spojte se se zkušeným partnerem, který je vyřeší za vás.