Pozor na phishingové e-maily a SMS

NÚKIB varuje před podvodnými zprávami

NÚKIB vydal upozornění na šířící se podvodné e-maily a SMS vydávající se za informace o příspěvku na bydlení od Ministerstva práce a sociálních věcí. Tyto phishingové e-maily a SMS obsahují odkaz na stránky věrně napodobující web MPSV. Snahou útočníků je, aby uživatelé v domnění, že jde o skutečný web ministerstva, na odkaz klikli a na falešných stránkách vyplnili své přihlašovací údaje k bankovní identitě. Zadané údaje útočníci obratem zneužijí k přihlášení do skutečného internetového bankovnictví a podvedený uživatel pak potvrdí příchozí zprávu dvoufázového ověřování, která mu z jeho skutečného účtu přijde. Tím útočníkům nevědomky zpřístupní svůj bankovní účet.

Jak zprávy rozpoznat?

Texty těchto podvodných zpráv jsou psány strojovým překladem, při pozorném čtení je tedy lze odhalit. Zprávy mají více variant textů, ale velmi často obsahují věty:  „Je vám poskytnut příspěvek na bydlení po dobu 3 měsíců od MPSV“ nebo „MPSV informuje v rámci programu bydlení máte k dispozici příspěvek“. Hackeři využívají domény: mpsv-prihlaseni[.]cz, mpcv[.]cz, mpvs-bydleni[.]cz.

Jak se phishingovým útokům bránit?

Věnujte zvýšenou pozornost příchozím zprávám a neklikejte ukvapeně na odkazy. Pokud se přihlašujete k internetovému bankovnictví, pečlivě zkontrolujte adresu webu a všímejte si detailů, které by Vás měly upozornit, že se jedná o podvodný web. Hackeři sází na nepozornost uživatelů, kteří přehlédnou, že se jedná o velmi podobnou webovou adresu, nikoliv však o adresu správnou, legitimní.

Sdílet aktualitu:

Nezmeškejte novinky

Neodkládejte řešení technologických problémů.
Spojte se se zkušeným partnerem, který je vyřeší za vás.